top of page
 • Psikologlar ilaç yazar mı?
  Hayır, psikologlar ilaç yazmaz. Psikoloji eğitimi Edebiyat Fakülteleri tarafından 4 yıl süre ile verilir. Ve yüksek lisans eğitiminin ardından uzman psikolog unvanı alınır.
 • Her psikolog, psikiyatrist terapist midir?"
  Hayır. Terapi eğitimleri pek çok farklı alanda yetişmiş uzmanlar tarafından alınabilir. Uluslarası kriterler sağlanarak, psikoterapist unvanı alınır.
 • Bireysel psikoterapi ile ilişki psikoterapisi arasındaki fark nedir?
  Bireysel terapilerde sorunların çözümünde bireyin dinamik, bilişsel süreçlerine odaklanılırken, ilişki psikoterapilerinde bireyin sorunları içinde bulunduğu ilişkiler bütününde ele alınır, sistematik değerlendirmeler yapılır, çözümler sistem üzerinden sağlanır.
 • Çift sıkıntıları için bireysel olarak terapi alınır mı? Her zaman eşimizle/sevgilimizle mi gitmeliyiz?
  Partner ilişkilerimizdeki sıkıntılar için partnerimizin terapiye gelmek istememesi durumunda bireysel olarak takip edilebilir.
 • Evlilik öncesi danışmanlık alınmalı mı?
  Eğer sorunlarınızın cevaplarında uzlaşmak konusunda güçlük çekiyor ve evlenince yoluna gireceğine inanıyor lakin ikna olamıyorsanız elbette danışmanlık almak en doğrusudur.
 • Cinsel sıkıntılar için çift terapisine mi cinsel terapiste mi gidilmeli?
  Her ikisi de dirsek teması ile çalışmaktadır. Cinsel problemleriniz ilişkinizden kaynaklı problemleriniz sonucunda ortaya çıkıyor ise ilişki psikoterapisti süreci devralmakta veya takip etmektedir.
 • Boşanırken çift terapisine gidilir mi?
  Elbette. Evlilik toplum tarafından daha bilinen haliyle yaşanmakta ve yaşatılmaktadır. Lakin boşanma gerçekleşirken pek çok olumsuz duygu, yapılandırılması gereken pek çok sürecin önüne geçmektedir. Bir uzman desteği daha az hasarla bu süreçle baş etmenizi sağlar.
 • Her aldatma, ayrılıkla veya boşanmayla mı sonlanır?"
  Hayır. Aldatma ilişkideki pek çok şeyin yansıması olarak gerçekleşmiş olabilir. İlişkiden çıkıp çıkmama kararları bireylere aittir. Çıkmama kararı alınmış ise ilişki muhakkak çalışılmalıdır!
 • Kayınvalide sıkıntıları için çift terapisine gidilir mi?
  Elbette, en çok da bunun için gelinir. Köken ailelerinden ayrışamamış olmanız aile sınırlarınızı oluşturmanızda güçlüklere neden olur ve bir üst neslin sürekli ilişkinize dahil olmasına sebep olur. Bunun çalışılması mutlak gerekliliktir.
 • Çocuklar ile ilgili sıkıntılar için aile terapisine mi gidilir?
  Çocuğun sıkıntılarının neden kaynaklı olduğu ele alındıktan sonra aile ile çalışılması gereken durumlarda aile terapisinden destek alınması uygundur. Aile çalışmaları sorunların daha kalıcı olarak çözümlenmesine destek olur.
bottom of page